O spoločnosti

EUROPLANT
Zdravá sadba na pole, chutné zemiaky na stole

Váš partner dnes aj zajtra

Hlavným cieľom EUROPLANTU je byť kompetentným a spoľahlivý partnerom vo všetkých otázkach, týkajúcich sa zemiakov. Viac ako sto rokov skúseností ako aj rozsiahle investície do moderného výskumu sú zárukou na vyhovenie potrieb našich zákazníkov. Spolupráca s radou univerzít a výskumných staníc zaručuje okamžitú aplikáciu najnovších výsledkov výskumu a vedomostí do šľachtiteľského procesu.

Od roku 2002 stoja za značkou EUROPLANT skúsenosti dvoch známych šľachtiteľských spoločností, ktoré túto značku vytvorili. Sú to:

KARTOFFELZUCHT BÖHM Inh. Gebr.Böhm KG in Lüneburg/ Nemecko
NORDKARTOFFEL Zuchtgesellschaft mbH in Ebstorf/ Nemecko

V kombinácii s vedeckými skúsenosťami sesterskej firmy BIOPLANT a know-how vlastníctvom sesterskej firmy BNA je EUROPLANT lídrom v tomto sektore už niekoľko rokov.

V spolupráci s firmou BIOPLANT a BNA produkujeme prvotné (predzákladné) sadivo zemiakov výhradne na vlastných staniciach. Prostredníctvom ďalších dcérskych spoločností sa ďalej množí základné a certifikované sadivo, ktoré sa dostáva ku konečným pestovateľom zemiakov a následne k spotrebiteľom. Tieto dcérske spoločnosti EUROPLANTu sa nachádzajú takmer v každom štáte Európy ,ako napríklad Francúzsko, Holandsko, Fínsko, ale aj Slovensko.

História spoločnosti

1900 – Georg Friedrich Böhm založil jeho prvú šľachtiteľskú stanicu v Bieberau in Hessen/Germany
1918 – vznik spolupráce so sadivovým producentom Stader Saatbauverein
1922 – vznik firmy Saatzuchtgenossenschaft Soltau eGmbH
1928 – Saatzuchtgesellschaft das Fürstentum Lauenburg m.b.H. Ebstorf a Saatzuchtvereinigung e.G.m.b.H Ebstorf sa zjednotili a vytvorili Saatzuchten e.G.mbH. Ebstorf
1975 – Stader Saatzucht eG, Saatzucht Soltau Soltau Bergen eG a spojené Saatzuchten Ebstorf-Rosche eG spojili svoje sily a založili spoločnosť Nordkartoffel Zuchtgesellschaft mbH
1975 – Stader Saatzucht eG, Saatzucht Soltau Soltau Bergen eG a spojené Saatzuchten Ebstorf-Rosche eG spojili svoje sily a založili spoločnosť Nordkartoffel Zuchtgesellschaft mbH
1992 – Kartoffelzucht Böhm a Nordkartoffel Zuchtgesellschaft mbH vytvorilii EUROPLANT Pflanzenzucht GmbH na základe požiadaviek trhu
2002 – EUROPLANT začína podnikanie so zemiakmi po celom svete.
PRÍBEH ÚSPECHU

Naše kompetencie

EUROPLANT šľachtí úspech

Úspešná šľachtiteľská práca znamená vedieť už dnes, čo bude vyžadovať trh zajtrajška. Toto je naša každodenná výzva.

V spolupráci s našimi partnermi neustále pracujeme na metodike, ktorá je základom pre výber odrôd. Hlavným cieľom moderného šľachtenia je zdravá výživa, metódy šetrné k životnému prostrediu a ochrana prírodných zdrojov.

V súčasnosti sa stále zvyšujú požiadavky farmárov, priemyslu, obchodu ako aj spotrebiteľov. Toto je výzva pre náš výskum a šľachtenie, nájsť adekvátne riešenie pre uspokojenie týchto potrieb. V úzkej spolupráci s našimi zákazníkmi sa snažíme optimalizovať a urýchliť našu šľachtiteľskú činnosť prostredníctvom stálej výmeny skúseností.

Súčasné metódy biotechnológie a molekulárnej biológie sú dôležitým prvkom nášho šľachtenia a množenia zemiakov po celé roky.

Hlavným princípom množenia našich odrôd je množenie v prostredí in vitro. Základom pre detekciu vírusov sú ELISA testy (Enzyme – linked immunosorbent assay). PCR technológie umožňujú rýchlu identifikáciu odrôd prostredníctvom genetických odtlačkov prstov, ako aj skúmanie šľachtiteľského materiálu pri infekcií rôznych patogénov.

Na základe požiadaviek trhu a v konečnom dôsledku potrieb zákazníkov musia naše odrody zemiakov podstupovať permanentný proces adaptácie a optimalizácie. V spolupráci s priemyselným sektorom je náš výskum zameraný aj na šľachtenie nových odrôd zemiakov s uplatnením v nových oblastiach.

Ako člen “Združenie pre podporu súkromného nemeckého šľachtenia” je Europlant spolu s výskumnými a vedeckými inštitúciami zapojený do spoločných výskumných projektov.
Súčasný výskum je zameraný na riešenie problémov chorôb a škodcov zemiakov ako aj na postavenie zemiakov ako dominantný zdroj škrobu.

Novošľachtenie a udržovacie šľachtenie zemiakov

BNA (Böhm – Nordkartoffel Agrarproduktion) je súčasťou rozsiahlej siete šľachtiteľských a výskumných staníc s pôsobením v najvýznamnejších regiónoch Európy. Desaťročia skúseností v oblasti šľachtenia zemiakov sú garanciou nových vysokovýkonných odrôd, ktoré sú úspešne rozširované medzi pestovateľmi a spracovateľmi zemiakov.

Kríženie a následný vznik nových odrôd zemiakov sa vykonáva na základe výberu rodičovských rastlín, ktoré sa uchovávajú v génovej banke, kde majú široké zastúpenie všetky významné odrody. Proces od kríženia cez testovanie až po registráciu novej odrody trvá 10 rokov. Počas tejto doby sa hodnotia nové krížence vo viac ako štyridsiatich znakoch. Je to napríklad tvar hľúz, hĺbka očka, farba dužiny, chuť, obsah škrobu, vhodnosť na lupienky, hranoly, ako aj rezistencia na choroby a škodcov.

Každoročne tento proces začína viac ako 300 000 semien, ktoré sa v prvom roku vysádzajú do skleníkov. Keďže každé s týchto semien je iné, potenciálne každé s nich môže byť novou odrodou. Následným procesom testovania dochádza každoročne k radikálnemu znižovaniu počtu a po ôsmich rokoch je iba niekoľko krížencov, ktoré sa prihlasujú do oficiálnych odrodových skúšok. Až po úspešnom testovaní dostane šľachtiteľ povolenie na množenie a predaj novovzniknutej odrody.

BNA disponuje troma šľachtiteľskými stanicami, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach Nemecka. Sú to:

  • Böhlendorf – Mecklenburg-Western Pommerania
  • Ebstorf – Lower Saxony
  • Kaltenberg – Bavaria

Okrem vlastného šľachtenia BNA spolupracuje na šľachtení zemiakov aj s inými stanicami v rámci EU. Hlavná spolupráca sa zameriava na:

  • Lenzen (Zuchtbetrieb R. Jacobs)
  • Petersgroden (Saatzucht Berding)
  • Warringholz (Saatzucht Pohl)
  • Mansholt Veredelingsbedrijf B.V. (Vierhuizen /Netherlands).

Aké sadivo, taká úroda
Zdravé sadivo je základom kvalitnej produkcie zemiakov. Produkciou in-vitro rastlín, ktoré tvoria základ (prvú generáciu) sadiva zemiakov sa zaoberá sesterská spoločnosť BIOPLANT. Tá produkuje viac než 450 000 in vitro rastlín ročne, ktoré sa v prvom roku vysádzajú do skleníkov. Následne sa táto produkcia niekoľko rokov rozmnožuje až sa predáva konečným pestovateľom ako certifikované sadivo.

Štruktúra firemnej siete

europlant

Kontaktné údaje na jednotlivé oddelenia:

Konateľ
Ing. Stanislav Tremko

 

Konateľ
Ing. Jiří Procházka

 

Prokurista
Ing. Vladimír Dzurňák
Obchodný zástupca
Ing. Miroslav Stacho

 

Obchodný zástupca
Jozef Pjontek

 

Ekonomické Oddelenie